MAV
டாடா எல்பிடி / சிக்னா 4932.T
The Tata LPT/SIGNA 4932.T stands as India’s first 5-axle rigid truck with a 49-tonne GVW, setting new benchmarks in payload efficiency, structural robustness, and cost-optimised logistics.
49000 kg
GVW239 Kw (320 HP) @2300 rpm
PowerTATA CUMMINS ISBe 6.7 OBD-II (6702cc)
Engine28 ft | 30 ft | 32 ft
Deck LengthSIMILAR VEHICLES
டாடா எல்பிடி / சிக்னா 4932.T
Designed to deliver higher revenue per trip and improved total cost of ownership, it combines a robust Signa platform, advanced driveline, and connected capabilities for demanding long-haul operations.
Engine
TATA CUMMINS ISBe 6.7 OBD-II
Torque
1100 Nm @ 1100-1700rpm
Fuel Tank
365L HDPE
Tyres
295/90 R20
Warranty
6Y/6L on Driveline
Applications
Cement bags, Bulker, Coal, Agriculture goods, FMCG, Market load, Industrial goods
Image
| Engine Capacity / Cylinder | 6702 CC / 6 Cylinder |
| No of Tyres | 16 Tyres |
| Configuration | 10x2 |
| Ground Clearance | 250 mm |
| Wheelbase Options | 70 WB | 72 WB |
| Rear Suspension | 23T Bell crank with Semi elliptical leaf spring |
| Front Suspension | Parabolic leaf Spring |
| Front Axel | Extra Heavy Duty Forged 7T I Beam Reverse Elliot Type |
| Rear Axle | RA112 HD / RA 114 HD at RFWD and RA 910 at RRWD |
| Clutch Type | 430 mm pull type single plate dry friction |
| Max Power | 239 Kw (320 HP) @2300 rpm |
| No. of Wheels | 16 |
| Load Body Length | 28 ft | 30 ft | 32 ft |
| Gearbox | TATA G1150 9 Speed |
| Fuel Type | Diesel |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 365L HDPE |
| Gradeability (%) | 29% |
| Engine Type | TATA CUMMINS ISBe 6.7 OBD-II |
| Emission Norms | Only SCR |
| Max Torque | 1100 Nm @ 1100-1700rpm |
தொடர்புடைய வாகனங்கள்
55000 Kg
பார அளவு(GVW)365L HDPE
எரிபொருள் கொள்ள்ளவுTata 5L Turbotro ... Tata 5L Turbotronn
எஞ்சின்