கடத்தல் வலிமை
டாடா LPT 4425 / டாடா ஸிக்னா 4425.T
Built on the proven Signa platform, the Tata Signa 4425.T is a heavy-duty haulage truck engineered to deliver higher payload capacity, advanced driveline performance, and optimised operating economics.
44,000 kg
GVW186 Kw (250 HP) @2300 rpm
PowerTATA CUMMINS ISBe 6.7 OBD-II (6702cc)
Engine28 ft | 30 ft | 32 ft
Deck LengthSIMILAR VEHICLES
டாடா LPT 4425 / டாடா ஸிக்னா 4425.T
With a 44-tonne GVW and up to 1.8 tonnes of additional payload, it enables superior revenue per trip and segment-best total cost of ownership for fleet operators.
Engine
TATA CUMMINS ISBe 6.7 OBD-II (6702cc)
Torque
950 Nm @ 1000-1800rpm
Fuel Tank
365L HDPE (Plastic tank)
Tyres
295/90R20 Radial tube type
Warranty
NA
Applications
Agriculture goods, FMCG, Market load, Industrial goods, Tanker, Cement bags, Bulker, Coal
Image
| Max Power | 186 Kw (250 HP) @2300 rpm |
| Max Torque | 950 Nm @ 1000-1800rpm |
| Emission Norms | BS6 |
| Engine Type | TATA CUMMINS ISBe 6.7 OBD-II |
| Gradeability (%) | 29% |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 365L HDPE (Plastic tank) |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | TATA G950 6 Speed |
| Load Body Length | 28 ft | 30 ft | 32 ft |
| Ground Clearance | 230 mm |
| Configuration | 10x2 |
| No of Tyres | 14 Tyres |
தொடர்புடைய வாகனங்கள்
55000 Kg
பார அளவு(GVW)365L HDPE
எரிபொருள் கொள்ள்ளவுTata 5L Turbotro ... Tata 5L Turbotronn
எஞ்சின்