TIPPERS
టాటా ప్రైమా 2832.K హెచ్ఆర్టి
A high-torque mining tipper engineered for extreme loads, rough terrain, and continuous-duty operations.
28000 Kg
GVW239 Kw (320HP) @ 2300 Rpm
PowerCummins ISBe 6.7
EngineBox - 16 | 20 Scoop - 16
Deck LengthSIMILAR VEHICLES
టాటా ప్రైమా 2832.K హెచ్ఆర్టి
The PRIMA 2832.K HRT is purpose-built for demanding mining and construction environments, handling coal, boulders, and aggregates with ease. Powered by the Cummins ISBe engine and paired with heavy-duty aggregates, it delivers exceptional durability, traction, and uptime. Advanced safety technologies, 4G telematics, and an extended driveline warranty make it a reliable asset for high-intensity site operations.
Engine
Cummins ISBe 6.7
Torque
1200 Nm
Fuel Tank
300L HDPE
Tyres
11X20 MT, 12X24 MT
Warranty
6Years/6K Hours on Driveline
Applications
Minning, Coal, Bolder, Construction Aggregates
Image
| GVW | 28000 Kg |
| No. of Wheels | 10 |
| Wheel Base | 39 | 45 |
| Load Body (In CuM) | Box - 16 | 20 Scoop - 16 |
| Engine | Cummins ISBe 6.7 |
| Engine Capacity / Cylinder | 6702 CC / 6 Cylinder |
| Max. Power | 239 Kw (320HP) @ 2300 Rpm |
| Max. Torque | 1200 Nm @ 1200-1500 Rpm |
| Clutch Type | 430 mm Single plate dry friction type |
| Gearbox | Tata G1350 9 Speed |
| Rear Axle | RA 210 HRT |
| Front Suspension | Parabolic Leaf Spring |
| Rear Suspension | Bogie |
| Tyre | 11X20 MT, 12X24 MT |
| Service Brake | Full Air S-Cam with Automatic Adjuster |
| Auxiliary Brake | Engine Brake |
| Chassis Frame | Ladder type heavy duty frame with riveted/bolted |
| Fuel Tank | 300L |
| Electronic Anti Fuel Theft | Yes |
| DEF Tank | 60L |
| Cabin | Prima Cabin |
| Ventilation | AC |
| Emission Norms | Only SCR |
| Warranty | Drive line - 6Year/6K Hours Vehicle - 3Year/3K Hours |
| Key Features | GSA, FE Switch, Mode shift advisor, HSA, ATC, Engine Brake |