HEAVY HAULAGE
TATA LPT 3023 / SIGNA 3023.T
A heavy-duty haulage truck developed to meet the growing needs of India’s logistics and transportation sector.
30,000 kg
GVW230 HP
PowerTATA CUMMINS ISBe 5.6 OBD-II
Engine22 ft, 24 ft, 32 ft
Deck LengthSIMILAR VEHICLES
TATA LPT 3023 / SIGNA 3023.T
Built on the proven Signa platform, it delivers a strong combination of higher payload capacity, advanced driveline technology, and optimised operating economics—redefining productivity and profitability for fleet owners.
Engine
TATA CUMMINS ISBe 5.6 OBD-II
Torque
925 Nm @ 1000-1600rpm
Fuel Tank
365 L
Tyres
295/90R20 Radial tube type
Applications
Courier & Parcel, Agriculture goods, FMCG, E-Commerce, Industrial goods, Tanker, Cement bags, Reefer container
Image
| Engine | TATA CUMMINS ISBe 5.6 OBD-II |
| Power | 169 Kw (227 HP) @2300 rpm |
| Torque | 925 Nm @ 1000-1600rpm |
| Gearbox | 6 Speed Gearbox |
| Rear axle | RA110LD at RFWD and RA 909 at RRWD |
| Tyres | 295/90R20 Radial tube type |
| Suspension – Front | Parabolic leaf Spring |
| Suspension – Rear | 23T Bell crank with Semi elliptical leaf spring |
| GVW (kg) | 30000 kg |
| Fuel tank | 365L HDPE (Plastic tank) |
| Deck length | 22 ft | 24 ft | 32 ft |
| No of Tyres | 10 Tyres |
| Configuration | 6x2 |
| Ground Clearance | 248 mm |
Related Vehicles