HEAVY HAULAGE
TATA LPT 3725 / SIGNA 3725.T
The Tata Signa 3725.T is a next-generation heavy-duty truck engineered to meet the evolving demands of India’s logistics and transportation industry.
37,000 kg
GVW186 Kw (250 HP) @2300 rpm
PowerTATA CUMMINS ISBe 6.7 OBD-II (6702cc)
Engine24 ft | 28 ft | 32 ft
Deck LengthSIMILAR VEHICLES
TATA LPT 3725 / SIGNA 3725.TÂ
Built on the robust Signa platform, it combines exceptional payload capacity, advanced driveline technology, and optimised operating economics to deliver high productivity and profitability for long-haul operations
Engine
TATA CUMMINS ISBe 6.7 OBD-II (6702cc)
Torque
950 Nm @ 1000-1800rpm
Fuel Tank
Diesel
Tyres
295/90R20 Radial tube type
Warranty
NA
Applications
Agriculture goods, FMCG, White goods, Industrial goods, Market Load, Tanker, Cement bags, Reefer container
Image
| Max Power | 186 Kw (250 HP) @2300 rpm |
| Max Torque | 950 Nm @ 1000-1800rpm |
| Emission Norms | BS6 |
| Engine Type | TATA CUMMINS ISBe 6.7 OBD-II (6702cc) |
| Gradeability (%) | 26% |
| Fuel Tank Capacity (Litres) | 365 L |
| Fuel Type | Diesel |
| Gearbox | TATA G950 6 Speed |
| Load Body Length | 24 ft | 28 ft | 32 ft |
| Ground Clearance | 248 mm |
| Configuration | 8x2 |
| No of Tyres | 14 Tyres |
Related Vehicles