TIPPERS
TATA PRIMA 3532.K/.TK SRT
A heavy-duty tipper built for large-scale mining, infrastructure, and continuous high-load operations.
35000 Kg
GVW239 Kw (320HP) @ 2300 Rpm
PowerCummins ISBe 6.7
EngineBox - 23
Deck LengthSIMILAR VEHICLES
PRIMA 3532.K/.TK SRTÂ
The PRIMA 3532.K/.TK SRT is engineered for intensive material movement across sand, coal, crushed stone, fly ash, and road infrastructure projects. Powered by the Cummins ISBe engine and reinforced with rugged aggregates, it delivers exceptional durability, traction, and uptime. Advanced telematics, safety technologies, and an extended driveline warranty ensure dependable performance in the harshest operating environments.
Engine
Cummins ISBe 6.7
Torque
1100 Nm
Fuel Tank
300L HDPE
Tyres
TK - 11R20 | K - 11X20NT & 11X20MT
Warranty
6Years/6K Hours on Driveline
Applications
Sand, Crushed Stone, Coal, Fly ash, Road Infra, Tonnel Work
Image
| GVW | 35000 Kg |
| No. of Wheels | 12 |
| Wheel Base | 52 |
| Load Body (In CuM) | Box - 23 |
| Engine | Cummins ISBe 6.7 |
| Engine Capacity / Cylinder | 6702 CC / 6 Cylinder |
| Max. Power | 239 Kw (320HP) @ 2300 Rpm |
| Max. Torque | 1100 Nm @ 1100-1700 Rpm |
| Clutch Type | 430 mm Single plate dry friction type |
| Gearbox | Tata G1150 9 Speed |
| Rear Axle | RA 109 SRT |
| Front Suspension | Parabolic Leaf Spring |
| Rear Suspension | Bogie |
| Tyre | TK - 11R20 | K - 11X20NT & 11X20MT |
| Service Brake | Full Air S-Cam with Automatic Adjuster |
| Auxiliary Brake | Engine Brake |
| Chassis Frame | Ladder type heavy duty frame with riveted/bolted |
| Fuel Tank | 300L |
| Electronic Anti Fuel Theft | Yes |
| DEF Tank | 60L |
| Cabin | Prima Cabin |
| Ventilation | AC |
| Emission Norms | Only SCR |
| Warranty | Drive line - 6Year/6K Hours Vehicle - 3Year/3K Hours |
| Key Features | GSA, FE Switch, Mode shift advisor, HSA, ATC, Engine Brake |